O temelin gereği anında yapıldı9 Ağustos 2019, Cuma

NE OLMUŞTU

Akıncılar Mahallesi Büyükgeçit Sokak'ta 1 yıl önce yapılacak olan inşaat için temel yeri açıldı. Ancak geçen zaman içinde açılan temel yerine bir türlü işlem yapılmadı. Yağan yağmurlarla birlikte içi su dolan temel yeri lağımla karıştı. Yazın kara ve sivrisinek yuvası haline, kışın ise su taşkınlarına neden olan temel insan sağlığını tehdit eder hale gelmişti.

ÖLÜM KOL GEZİYOR

Mahalledeki çocukların içindeki suda kağıttan gemiler yüzdürdüğünü belirten mahalle sakinleri ise "Temel yeri açıldı ama temel atılmadı. Yani toprak kazıldı ve burası su dolunca doğal gölet haline geldi. Yazın sinek, koku ve pislikten geçilmeyen bu temelde çocuklar oyun oynuyor. Kazayla bir çocuk buraya düşse ve hayatı kaybetse bunun sorumlusu kim olacak!" diyerek tepkisini dün bu sütunlarda dile getirmişti.

MUTLU BAŞKAN DEVREDE

Mahalle sakinlerinin içinde bulunduğu bu durum dün gazetemizde "Akıncılar Mahallesi'nde ölüm kol geziyor" başlığıyla yer almasının ardından yine dün sabah Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu'nun talimatıyla birlikte harekete geçti. Temelin bulunduğu alana gelen ekipler yaptıkları ilk inceleme sonrasında mahalle sakinleriyle de görüştü. İnşaat için açılan temel çukurunun şahsa ait olması nedeniyle durumu bir tutanakla Sakarya Büyükşehir belediyesi'ne bildiren ekipler, temel sahibini bularak uyarıda bulundu.

GEREKEN ANINDA YAPILDI

Açılmasına rağmen içinde hiç bir işlem yapılmayan temelin 1 gün içinde kapatılması için gerekli uyarıyı yapan Adapazarı Belediyesi ekipleri, 1 iş günü içinde temel kapanmadığı takdirde yasal işlem başlatacaklarını da temel sahibine iletti. Uzun süredir açık olan temelin oluşturduğu pislik ve çöplerle de ilgili çalışma yapan görevli ekipler, çöplerin temizlenmesinin ardından bölgenin ilaçlanması için yine Büyükşehir Belediyesi'ne gerekli bilgi iletti.

TEŞEKKÜR ETTİLER

Yaklaşık 1 yıldır mahalle halkının tepkisine neden olan temel çukuruyla ilgili çalışmaları başlatan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu'ya teşekkür eden mahalle sakinleri,"Pislik, çöp, koku, pis su, sinek, su taşkının yanı sıra etrafında oynayan mahalledeki çocukların can güvenliğini tehdit eden temelle ilgili gerekli hassasiyeti gösteren Başkan Mutlu Işıksu bizi çok büyük bir sıkıntıdan kurtarıyor. Kendisine çok ama çok teşekkür ederiz" dediler. Birsen Kır

 

Bu haber toplam 335 defa okundu.