AK Parti’de İlçe Belediye Başkanları Ne zaman Açıklanacak ? 25 Kasım 2013, Pazartesi

Başbakan Erdoğan önceki gün ATV’de katıldığı bir programda ve ardından da Rusya’ya giderken 22 büyükşehir ve 11 il belediye başkan adayını belirlediklerini ve belirlenen adayları ise bu haftadan itibaren açıklayacaklarını söyledi. Başbakan Erdoğan’ın adaylarını belirledikleri 22 büyükşehir arasında Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan’ı Zeki Toçoğlu’da var. Ulusal basın ve Başbakan Erdoğan’a yakın isimler başarılı projelere imza atan Başkan Toçoğlu’nun tekrar aday gösterildiğini yazdılar/söylediler.

AK Parti’nin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Başkan Toçoğlu olurken ilçe belediye başkan adayları ise henüz netleşmedi. Yerel basın ilçe belediye başkan adaylarıyla ilgili her gün seçim tota oynarken henüz hangi isimlerin aday gösterileceği ise kesinleşmedi.

Başbakan Erdoğan Rusya’ya giderken yaptığı açıklamada ilçe belediye başkanlarına yönelik çok önemli açıklamalarda da bulundu. Başbakan Erdoğan ilçe belediye başkanlarıyla ilgili temayül ve anketler yaptırdıklarını, milletvekillerinin görüşlerini aldıklarını belirterek sıkıntılı olduğunu gördükleri yerlerde de tekrar anket çalışması yaptırdıklarını ifade etti. Başbakan Erdoğan anket çalışması ardından da büyükşehir ve il belediye başkanları, il ve ilçe başkanlarıyla final görüşmeleri yaparak ilçe belediye başkan adaylarını belirleyeceklerini söyledi. Bu final görüşmeleri de bugün itibariyle başladı.

Sakarya AK Parti kulislerinde ve kamuoyunda Serdivan Belediye Başkan Yusuf Alemdar, Adapazarı Belediye Başkan’ı Süleyman Dişli, Kaynarca Belediye Başkan’ı Zeynur Özel, Hendek Belediye Başkan’ı Ali İnci, Arifiye Belediye Başkan’ı  İsmail Karakullukçu, Geyve Belediye Başkan’ı Murat Kaya, Taraklı Belediye Başkan’ ı Tacettin Özkaraman ve Pamukova Belediye Başkan’ı Cevat Keser’in  kesin aday gösterileceği konuşuluyor.

Yine kulislere göre Akyazı, Söğütlü, Ferizli, Sapanca, Karasu ve Erenler’de ise değişim söz konusu. Mevcut Belediye başkanları sıkıntılı görülüyor. Bu yerlerin bazılarında anket çalışması başlarken anketler de birkaç gün içinde tamamlanacak. Anketlerin ardından bu belediye başkanları ve yerine gelecek isimlerin belirlenmesinde Büyükşehir Belediye Başkan’ı Zeki Toçoğlu, AK Parti İl Başkan’ı Recep Uncuoğlu ve bu yerlerde ki ilçe başkanlarının görüşleri etkili olacak.

Bu isimlerle Başbakan Erdoğan’ın yapacağı final görüşmesi ilçe belediye başkanlarının kaderini belirleyecek.  Anket ve final görüşmesi ardından ay sonuna kadar Sakarya’da ki ilçe belediye başkan adaylarının da açıklanması bekleniyor.