Bu gidişle Sakarya’nın işi çok zor23 Şubat 2021, Salı

GÖZLER 1 MART’TA

Normalleşme adımlarının mart ayında atılacağına ilişkin açıklamalar toplumun her kesiminde beklentilere yol açtı. Bu konuda en büyük kriter ise illerin vaka ve aşı oranları olacak. Sağlık Bakanlığı'nın haftalık olarak açıkladığı il il vaka artış haritası normalleşme sürecinin seyrini belirleyecek ve ülke genelinde tümden kapanma ya da açılma yerine artık iller bazında kapanma ya da açılma hayata geçirilecek.

RİSK KATEGORİLERİ

Yüz binde 10'un altında vaka görülen iller düşük riskli, yüz binde 11-35 arası vaka olan iller orta riskli, yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller yüksek riskli, yüz binde 100'ün üstünde vaka seyri görülen iller ise çok yüksek riskli olarak belirlenecek. Düşük riskli iller "mavi", orta risk "sarı", yüksek risk "turuncu", çok yüksek risk "kırmızı" ile gösterilecek.

SAKARYA YÜKSEK RİSKLİ

Sakarya son açıklanan koronavirüs vaka tablosuna göre 100 binde 76,77'lik vaka sayısıyla yüksek riskli iller arasında yer alıyor. Normalleşmenin başlayacağı mart ayında risk grubuna göre Sakarya normalleşecek illere göre şansı yok denilecek kadar az görülüyor. Haftalık koronavirüs vaka tablosuna göre mart ayının ilk haftasında normalleşme sürecine hızla girecek iller 100 binde 10'nun altında vaka sayısı ile Şırnak, Hakkari ve Bitlis olacak.

 

 

Bu haber toplam 857 defa okundu.