“Belediyecilik bizim işimiz”23 Kasım 2013, Cumartesi

Giriş: Saadet Partisi Erenler Belediyesi başkan adayı Ersin Kılıç ile çok özel bir söyleşi gerçekleştirdik. Ak Parti’de aday adaylığı başvurusu ve sonrasında yaşanan gelişmeler, Saadet Partisi’ni tercih sebebi ve göreve geldiğinde yapacağı projeler konusunda açıklamalarda bulunan Kılıç yeni bir Erenler için hizmete talip olduğunu söyledi.

Uzun yıllar Ak Parti teşkilatlarında görev yaptınız. Adapazarı Belediyesi Meclis üyeliğinizin yanısıra belli aralıklarla da Adapazarı Belediye Başkan vekilliği görevinde bulundunuz. Sonrasında ise AK Parti’den Erenler Belediye Başkanlığına aday adaylığı başvurusunda bulundunuz. Ancak adaylık başvurunuz kabul edilmedi. Ardından da Saadet Partisi’ne katıldınız. Bu süreçte neler oldu, neler yaşandı,  anlatır mısınız?

Bildiğiniz gibi Ak Parti’nin son MKYK’sında 14 Eylül’de bir ek madde çıkıyor, bu maddede milletvekili sıhhi akrabaları yani milletvekilinin 1 ve 2. derecede akrabaları başka aday adayı dahi olamaz. Bizim tabiî ki müracaatımız bu ek maddeye takılı kaldı. Ben bu ek maddeyi daha önce bilmiş olsaydım elbette olaylara bakış açımız ve sonrasındaki planlarımız farklı olurdu. Bu bize sonrasında söylediği için bütün planlarımız alt üst oldu ve adeta kendimizi kayaya çarpmış gibi hissettik. Dostlarımızla yapmış olduğumuz istişareler, neler yapalım yada yapmayalım, bundan sonraki süreç nasıl ilerleyecek diye görüşmeler yaptık. Bize her kesimden gönül veren, bizi seven ve destek veren arkadaşlarla yaptığımız toplantılar sonucunda Saadet Partisi Erenler Belediye Başkan aday olmaya karar verdik. Tabi bu süreçte partimizin sıcak ilgisi bu birlikteliği daha da pekiştirdi. İl başkanımız, ilçe başkanımızın elbette büyük destekleri oldu ve parti rozetimizi Genel Başkan başdanışmanı Lütfü bey kendisi taktı. Saadet Partisi süreci de böylece başlamış oldu.

Ak Parti’den aday adayı olamadığınız için Saadet’i tercih ettiniz. Ak Parti’ye bir kırgınlığın var mı?

Kırgınlığım yok. Arkadaşlarımla çok samimi bir şekilde görüşüyorum ama şu var; ben isterdim ki 14 Eylül’de çıkan madde bana söylensin bende ona göre planlarımı yapayım. Bu olay benden 35 gün saklandı, bu yüzden bir üzgünlüğüm ve duygusal anlamda bir hüznüm var. Bu ek maddeyi bana göstermeyen arkadaşların nefsani bir takım hesaplar içinde olduğunu düşünüyorum. Onlara karşı tepkisel bir söylemim elbette olmaz. Keşke bunu daha açık bir şekilde bana gösterselerdi süreci daha ahenkli ve uyumlu şekilde yürütürdük. Dolayısıyla bu hüzünlü ve dramatik duygularım da olmayacaktı. Beni bu süre zarfında çağırabilirlerdi, Ersin bey böyle böyle bir ek madde çıktı diye. Dediğim gibi müracaat günü öğrenmem oldukça acı bir durum.

Seçimlere az bir zaman kaldı. Erenler’de pek çok yeri geziyorsunuz. Halkın size olan ilgisi nasıl?

1,5 yıldır Erenler İlçemizde dolaşıyorum. Çağrıldığımız her yere gidiyor ve sorunları yerinde tespit etmeye gayret gösteriyoruz. Şunu rahat söyleyebilirim ki halkımız tarafından çok yoğun bir ilgi var. Bizim global düşüncemiz belli; Erenlerimizi sevmek ve Yunus Emre’nin dediği gibi yaratılmışı severim, Yaratan’dan ötürü. Biz bu felsefeyle hareket ediyoruz. Bu topraklarda yaşayan her insan ayrım gözetmeksizin benim kardeşimdir. Bu duygularla hizmet götürmek ve o insanların yüzlerini güldürmek istiyoruz. Bizi dinleyen her insan partisi önemli değil ben Ersin Kılıç’ı seviyorum diyor, bağırlarına basıyor. Bunları görmek gerçekten çok güzel. İnanın her partiden şu an bizlere destek var. İsteyen her arkadaşa bunu ispatlamaya hazırım. Bu arada çalışmaları yaparken muhtarlarımızla yakın temastayız. Muhtarlarımızın çalışmalarını çok önemsiyorum. Muhtar demek bulunduğu bölgenin sorunlarına hakim kişi demektir. Yeri geliyor gece gündüz bulundukları yerde hizmetten kaçmıyorlar. Sağ olsunlar  gittiğimiz her yerde bizim çalışmalarımıza destek oluyorlar. Ben onlardan memnunum, onların da benden memnun olduklarını hissediyorum. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Dediğim gibi her partiden bize destek var. İnsanların dedikleri şu; “biz Ersin beyi sadece seçim sathında görmüyoruz Ersin bey her yerde, her bölgede çalışıyor. Onun seçim diye bir derdi yok, onun talepleri karşılama ve gönülleri hoş etme diye bir derdi var”

Erenler için Saadet Partisi’nden seçime gireceksiniz. Vatandaşın sizden istekleri neler? En çok hangi konular üzerinde duruluyor?

1,5 yıldır yaptığımız çalışmalarda ve aldığımız notlarda zaten görülenler birbirine paralellik gösteriyor. Vatandaşların en önemli sorunlardan biri imarsal sorunlar. Yani “ben sorunlarımı uzman birisine anlatacak bir merci bulamıyorum. Beni dinleyecek bir ekiple muhatap olamıyorum. Ruhsat almam gerekiyor gereken zamanda ruhsat alamıyorum. Müracaat ediyorum 1,5 ayda, 3 ayda sonuçlara ulaşıyoruz” şeklinde çok fazla şikayetler geliyor. Yine isim vermeyin Erenler’de bir kişinin bu konu hakkında ciddi sıkıntıları var. Ben inşaat mühendisiyim ve yıllarca piyasada çalışmışım. Elbette piyasada çalışan bir kişinin derdini biliyorum. Bir vatandaşı bu gibi işlerde 1,5 ay bekletmeniz, sizin sisteminizin çöktüğünü gösterir. Bunun yanında 18 sorunları, fen işleri sorunları ve sosyal olarak da ilgi ve alaka sorunları. Vatandaş belediyeye giderken güleryüz, tebessüm ve sıcak bir karşılama bekliyor.

Seçim çalışmalarınızda güleryüzlü hizmet, güleryüzlü belediyecilikten söz ediyorsunuz. Göreve geldiğinizde bu sistem nasıl işleyecek?

Bir de diyoruz ki balık baştan kokar. Belediye başkanı güleryüzlü olacak. Bir vatandaş geldiğinde Rabbinin misafiri olarak görecek ve ona hürmet edecek. Biz gelen herkesle ilgilenip bire bir alakadar olacağız. Belediye başkanına ulaşılamaz görüntüsünü tamamen ortadan kaldıracağız. Herkes belediye başkanına ulaşacak. Hatta hasta doktorun ayağına gitmeyecek, doktor hastanın ayağına gidecek. Bizim çalışma prensibimiz bu olacak. Bir belediye başkanı aynı zamanda imar müdürü, bir fen işleri müdürü, bir kültür işleri müdürü olacak, yeri gelirse sağlık işleri müdürü olacak. Vatandaşın ne işi varsa bizzat kendisi takip edecek. Belediye başkanlığı bunu gerektiriyor.

Şimdi biraz da projeleri konuşalım. Erenler halkı Ersin Kılıç’ı neden seçsin? Sizi diğerlerinden farklı kılan ne olacak?

Vatandaşlarla bir araya geldiğimizde bana her türlü soruyu soruyor. Partili yada partisiz her türlü konuya açık biri olduğumuzu herkes biliyor. Bizim yaklaşık 19 yıldır belediyecilik mazimiz var. Her kademede çalışmış, başkanlık, başkan vekilliği, İmar komisyon başkanlığı ve teknik personel olarak görev yapmış uzman biriyim. Aynı zamanda Köylere Hizmet Götürme Birliği’nde 4 yıl teknik danışmanlık yapmış biriyiz. Bu bilgilerimi halkımla paylaşacağım. Şu an gerek imar gerek fen işleri gerekse diğer alanlarda projelerimiz hazır. Tabiki biz bunların tamamını açıklamıyoruz. Diğer siyasi partideki arkadaşlarımızın durumları netleşsin, ona göre bir bir açıklayacağız. Rahatlıkla söyleyebilirim ki belediyecilik bizim işimiz. Herkesin rahatlıkla belediyeye ulaşabileceği bir sistem kuracağız. Biz vatandaşa ve personelimize iyi davranırsak aynı şekilde muamele görürüz. Şeffaf olacağız, hep tebessüm edeceğiz. Onlar sert olsa da aynı şekilde davranmayacağız. Şeyh Edebali oğlu Osman Gazi’ye demiştir ki “Ey oğlum Osman; halkın sert olabilir, seni kırabilir bağırabilir. Onlar bunları yapsa da sen sabredeceksin. Onların yüzü asık olacak ama sen tebessüm edeceksin. Bu şekilde olduğun sürece senin devletin kıyamete kadar baki olur”  İşte bu işin özü de budur…  

Geçtiğimiz haftalarda yaptığınız bir açıklamada “Vatandaş, Erenler’den kaçıyor. Bunun sebebi de ilçenin imar sorunları. Biz bunun önüne geçeceğiz” demiştiniz. İsterseniz bu cümleyi biraz daha açalım. Erenler’den kaçışın sebebi nedir?

Ben belediyeciyim. Belediyede işler nasıl yürür, vatandaşların işleri nasıl çözülür ve bunu yaparken de sistem nasıl işler bunları çok iyi bilirim. 1,5 yıldır geziyorum ve arazide bazı sıkıntılar görüyorum. Bunları araziye inen insan görebilir. Mesela en önemli sorunlardan biri, fabrikaların istihdamlarını arttırma konusunda imar sorunlarına bir şekilde takılı kalıyorlar. Biz bunları hukuk mevzuatı içerisinde nasıl çözeceğimizi çok iyi biliyoruz. Bazı konuları vatandaşlar çözemiyor, ilgililer de çözemiyor. Biz bunları bilen birisi olarak takip edeceğiz. Vatandaşlarımıza diyeceğiz ki çözülemeyen konuları bize getirin biz inşallah çözeceğiz. Yerinde müdahale edilmeyen sorunlar daha sonra dağ gibi karşınıza çıkar. Biz bunlara yerinde ve zamanında müdahale edeceğiz.

Ruhsat alma noktasında belediyede dosyalar takılı kalmayacak. Bir dilekçeyle müracaat yapıldığında 30 gün içerisinde buna cevap verilir. Biz 30 günü beklemeyeceğiz. Hangi konu ve dosya olursa olsun 3 gün içinde vatandaşa döneceğiz. Yazı yazacağız ve cevap olarak kendilerine iade edeceğiz. Şurda şöyle eksikler var tamamlayın ruhsatınızı verelim. Bu da yetmedi aynı zamanda kendilerini telefonla arayacağız.  Aynı zamanda bu işler için bir ekip oluşturacağız. Vatandaşı hem sözlü hem de yazılı olarak bilgilendireceğiz.

Son olarak Erenler halkına bir mesajınız var mı?

Öncelikle İlçemizin yaşanabilirlik dokusunu arttıracağız. Doğasıyla, ağacıyla, havasıyla, trafiğiyle, otoparkıyla ve birbirini seven insan topluluğunu arttıracağız. Çözüm olarak her alana müdahale edeceğiz. Sosyal konularda çeşitli vakıflarla birlikte hareket edeceğiz. Halkımızın ne sıkıntısı varsa, bazı insanlar neden bu ilçeden kaçıyorsa o sorunlara müdahale edeceğiz. Örneğin Erenler’deki bazı mahallelerde madde bağımlılarına yönelik gençleri rehabilite edeceğiz. Uzmanlarla çalışacağız ve bu sorunu da ortadan kaldıracağız. Bakıyoruz, zemini tahrip eden ağaçlar dikiliyor. Biz bunun tersini uygulayacağız. Kötü ve pis havayı absorbe eden, zemini şişirmeyen ve tahrip etmeyen ağaçlar dikeceğiz. Büyükşehir belediyemiz ve SASKİ çok yoğun. Biz bu noktada kendi ekibimizi oluşturacağız. Herşeyi Büyükşehir’e devretmenin anlamı yok. Onların da elini rahatlatmak lazım. Ayrıca ilçeden kaçışların sebebi nedir bunun üzerinde çokça duracağız. Sonuç olarak şunu söylüyorum; halkımızdan bizlere destek vermelerini ve sonuçları da hep birlikte görmelerini istiyorum.

Ersin Kılıç kimdir?

1970 yılında doğan Ersin Kılıç, ilkokul tahsilini Ekinli ilköğretim okulunda, ortaokulu Ali Dilmen’de ve liseyi ise 50. Yıl Lisesi’nde tamamladı. Sakarya Üniversitesi inşaat mühendisliğinden mezun olan Kılıç, yine kendi soyadını taşıdığı Kılıç Mühendislik Mimarlık firmasında plan, proje ve taahhüt işleri yaptı. 2000 yılında Adapazarı Büyükşehir Belediyesi’nde İmar ve Fen İşleri Müdürlüğü’nde teknik mühendis olarak çalıştı. 2004 Mart yerel seçimlerinde iki dönem belediye meclis üyesi oldu. Arifiye Belediyesi’nde İmar ve Fen İşleri Müdürlüğü’nde sorumlu koordinatör olarak görev alan Kılıç, Adapazarı   Belediyesi İmar Komisyon üyelikleri, başkanlığı ve başkanvekilliği görevlerini icra etti. İki dönem belediye başkan yardımcılığı görevinde (İmar İşleri, Fen İşleri, Park ve Bahçeler, Yapı Kontrol, Bilgi İşlem Müdürlüğü) bulundu. 4 yıl süre ile Adapazarı Kaymakamlığı’nda Köylere Hizmet Götürme Birliği’nde ücretsiz teknik danışmanlık yapan Ersin Kılıç, halen kendi şirketinin başında görev yapıyor. Kılıç, evli ve 4 çocuk babası. 

Bu haber toplam 130594 defa okundu.