SAĞLIKTA HALİMİZ DUMAN13 Ekim 2014, Pazartesi

RAKAMLAR AÇIKLANDI

Sakarya’nın sağlıkta ki durumu TÜİK tarafından açıklanan rakamlar ile yeniden gözler önüne serildi. İstatistik Kurumu 2013 yılına ait rakamları açıkladı. Buna göre Sakarya’nın yapılan son sayımda nüfusu 917 bin 373 kişi oldu. Bu rakam ile Sakarya Türkiye’nin en kalabalık 22. ili olurken; sağlık konusunda ki rakamlar ise nüfusun çok gerisinde kaldı.

YATAK SAYISI

Yüzölçümü bakımından barındırdığı nüfus yoğunluğunda Türkiye’de 9. Sırada yer alan Sakarya, yüzbin kişi başına düşen hastane yatak sayısında ise Türkiye’nin en kötü illeri arasında yer alarak 69.sırada yer aldı. Türkiye’de her 100 bin kişiye 265 yatak düşerken Sakarya’da bu rakam 188 kişi olarak kaldı. Yani Sakarya’da 100 bin kişi içinde sadece 188 kişiye yatak düştüğü açıklandı.

HEKİM SAYILARI

TÜİK’in en son 2013 yılında yaptığı araştırma da ise Sakarya’da bulunan kamu ve özel hastanelerde ki yatak sayısının bin 700 olduğu açıklandı. Yine aynı dönemin rakamlarında Sakarya’da 524 uzman hekim görev yaparken, 470 pratisyen hekim, 206 diş hekimi, bin 108 hemşire ve 652 ebe olduğu kaydedildi. Bu rakamlarda Türkiye ortalamasının çok gerisinde kaldı.

TÜRKİYE’NİN GERİSİNDE

Resmi rakamlara göre Sakarya’da Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı bulunan 14 kamu hastanesinde ki yatak kapasitesi bin 463 oldu. Özel Hastaneler ile birlikte ise Sakarya’da ki toplam yatak sayısının bin 750 olduğu açıklandı. Türkiye’nin çok gerisinde kalan rakamlar sağlıkta ki durumumuzu gözler önüne serdi.

HEKİM SIKINTISI

Yoğun Bakım ve Yataklı Servislerde yaşanan sıkıntılardan dolayı çok sayıda hastanın şehir dışına gitmek zorunda kaldığı Sakarya’da sağlığın içler acısı hali durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. Uzun süredir devam eden bu sıkıntıların dışında henüz resmi rakamlara yansımayan hekim sıkıntısı da yaşanan sorunları adeta katladı.

İL DIŞI HASTA

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı pek çok birimde eksik kadro ve hekimler ile hizmet verilmeye çalışılırken, vatandaşlar yaşananlardan mağdur oluyor. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin halen ihale bile edilemediği Sakarya’da sağlığın bu içler acısı hali vatandaşları kara kara düşündürürken, il dışına giden hasta sayısı her geçen gün artıyor. 

Bu haber toplam 129363 defa okundu.