Bankalara güven konusu… BDDK uyuyor mu? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Bankalara güven konusu… BDDK uyuyor mu? 23 Aralık 2012, Pazar

Bankalara güven konusu… BDDK uyuyor mu?
Önceden banka denilince akla hemen güven konusu gelirdi… Artık böyle olmadığını düşünüyorum.
Kredi kartlarından alınan yıllık kart aidatları, kredilerden kesilen evrak masrafları, vadesiz hesaplardan alınan vadesiz hesap işletim ücretleri, haber vermediğiniz halde size sorulmadan açılan otomatik ödeme talimatları sadece birkaçı…
Bu maddeleri uzun uzadıya yazabiliriz…
Bir müşterinin hesabından 60 TL alınmasına rağmen ödeme planında gösterilmeyerek saklandığını kaydeden eski bankacı şöyle diyor:
“Kredi tutarı 11Bin TL ise kredi banka tarafından 11 TL 391 girilerek müşteri yanıltılıyor ve bu fazla paradan müşterilerin haberi olmadan işine yaramayacak sigortalar yapılıyor.
Müşteri ancak hesap özeti aldığında gerçeği görmüştür. Müşteri tüketici kredisi kullanmıştır. Müşteriye verilen ödeme planında 428 TL dosya masrafı, 275 TL hayat sigortası ücreti yazmakta ve banka bu masraflar dışında bir masraf olmadığını belirtmiştir.
Fakat daha sonra müşteri hesabını incelediğimde bu masraflar dışında 60 TL daha para kesildiğini öğrenmiştir. Ayrıca müşteriye verilen hesap özetinde hayat sigortası 257.32 TL iken ödeme planında 275 TL’dir.
Kesilen masraflar ödeme planı ve hesap özetinde farklı gözükmektedir. Bankanın imzalayıp, kaşelediği ödeme planı ve hesap özeti tutarsızdır. Müşterinin onayı olmadan hesabından 60 tl alınmış istemediği bir sigorta kesilmiş ve ödeme planında gösterilmeyerek haberdar olması engellenmiş, aylar sonra hesap özetini incelediği zaman gerçek ortaya çıkmıştır.
Şimdi bunu okuduktan sonra bankalar hakkında ne düşünürsünüz? İyi şeyler mi? Kesinlikle hayır…
Bu sadece bankaların vatandaşlar üzerinde ne dolandırıcılık oyunu oynadığının sadece bir bölümü…Bunu söyleyen de emekli bir bankacı…
Peki bankalar ne kadar denetleniyor dersiniz? Bankaları denetlemekle görevli kurum olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) vatandaşın sesine ne kadar kulak veriyor ?
BDDK’nın görevleri belli:
Kurumun öncelikli amacı, Bankalar Kanununun uygulanmasını sağlamaktır. Bankalar kanununun amacı,
- Tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini korumak,
- Mali piyasalarda güven ve istikrarı sağlamak,
- Ekonomik kalkınmanın gereklerini de dikkate alarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere bankaların kuruluş, yönetim, çalışma, devir, birleşme, tasfiye ve denetlenmelerine ilişkin esasları düzenlemektir.
BDDK bunu görevlere ne kadar sadık sizlerin takdirine bırakıyorum; özellikle de “Tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini korumak” ile ilgili maddeyi…

**********************************************************************************

Ziraat Bankası saç baş yolduruyor !

Anladık, devlet bankaları hizmet noktasında oldukça ağırlar. Bunun sebebi de Başbakan’ın da şikayet ettiği üzere ağır bürokrasiden kaynaklanıyor; ama Ziraat Bankası bu konuda deyim yerindeyse adeta isyan ettiriyor. Bu bankayla işi olanlar “Bu kadar da olmaz kardeşim” diyor.
Son 10 yılda devlet bankaları özel bankalarla rekabet yarışına girerken, Ziraat Bankası biraz geriden geliyor.
Konuya Adapazarı Şubesi’nden yaklaşalım;
Birincisi; Bankanın Adapazarı şubesinde işlem / zaman oranları oldukça dengesiz. Bir mevduat sahibinin yada bu bankayla işi olan kişilerin işlem yaptırma zamanları 1,50 dk ile 2 dk arasında gidip geliyor. Bunun sebebi hem memur hızlarının yavaşlığı hem de bazı gereksiz işlemlerin varlığından kaynaklanıyor. (Örneğin, SSK’dan size TC kimlik üzerinden bir para yatırıldığında, kimlik fotokopinizin çekilmesi gibi… Memur hem kimliğinize bakıyor hem de fotokopi çekiyor…Bunun gibi gereksiz işlemler çok fazla.)
İkincisi; Adapazarı şubesine bağlanmış o kadar işlem ve iş var ki diğer Ziraat Bankası şubeleri bu konuda oldukça rahat durumda.
Üçüncüsü; Gereksiz işlemlerin kaldırılması (özel bankalar bu işi güzel yapıyor) işlem hızının artırılması konusunda büyük yarar sağlayacaktır.
Dördüncüsü; Sabah saatlerinde sıra numarası alan bir kişiye ancak öğlenden sonra 14.00 – 14.30 arası sıra geliyor. Bunun önüne mutlaka geçilmesi gerekir. Evet, oldukça çok müşterisi olan bir banka..Sorunlar elbette olacak fakat Adapazarı şubesindeki izdihamı görmemek de mantık dışı olarak görüyorum.
Daha yazılacak çok şey var; vatandaşlardan bu konuda çok şikayet gelmesine karşın ancak bu kadarını yazmakla yetiniyorum. Bu konuları bankanın yöneticilerine havale ediyorum…