Adaray, tekelcileri (rakipsizler) endişelendirecek mi? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Adaray, tekelcileri (rakipsizler) endişelendirecek mi? 29 Mayıs 2013, Çarşamba

Adapazarı-Arifiye hattında çalışmaya başlayan Adaray ilk seferini gerçekleştirdi.

Adaray'ın her saat başı Adapazarı'ndan, saat ortalarında da Arifiye Tren Garın'dan hareket edecek. Hafif raylı sistem olan Adaray'a vatandaşlar dilerse bisikletleri ile bile binebilecek.

Arifiye – Adapazarı arasındaki vatandaşlar yıllarca özel otobüsler tarafından taşınıyordu. Tek oldukları için de vatandaşın başka ulaşım aracına binme şansı yoktu. Ben buna kısaca tekelcilik diyorum.

Tekel, bir pazarda belirli bir ürün için üretici ya da dağıtımcı olarak tek bir firmanın bulunması durumudur. Bunu sadece üretim olarak sınırlandırmamak gerek. Hizmet sektörü de buna dahildir.

Tekelciliğe her alanda karşı biriyim. Tekelcilik, fiyat istikrarını bozan ve de  kaliteyi ortadan kaldıran sistemin adıdır. Liberal iktisatçılar bu konuyu iyi bilir. Bir yerde tekel varsa, rekabetten ve kaliteli hizmetten bahsedemezsiniz. Günümüz ekonomilerinde buna asla yer yoktur. 

Arifiye merkezindeki yolcuların en azından yarısının Adaray’ı tercih edeceklerini düşünürsek, özel otobüslerin yüzde 50 yolcu kaybı var demektir. Bu da onların daha kaliteli ve fiyatlar konusunda daha esnek bir anlayışa iteceğini düşünüyorum.

Otobüs esnafının bu konuda stratejisini şimdiden merak etmekle birlikte, Adaray’ın Sakarya halkına hayırlı olmasını diliyorum. Esnaf da kazansın ama öncelik tabiî ki vatandaş…

Bayrak’tan etkili toplantılar

Büyük Birlik Partisi Sakarya teşkilatının başına kim geldiyse onun kadar etkili, bir o kadar da yapıcı ve çözümleyici muhalefet yapamadı. Ahmet Bayrak’tan bahsediyorum. Uzun bir süre işleri gereği siyasetten uzak kaldı.

İnşaat Yüksek Mühendisi ve Hidrolik (Sıvıların mekanik özelliklerini inceleyen bir mühendislik ve bilim dalı) konusunda deneyimli olan Ahmet Bayrak, yoğun işlerinin arasına şimdi de BBP İl Başkanlığını almış durumda.

Çok defa partisinden teklif geldi ama o partisine daha fazla vakit ayırması gerektiğini iyi biliyor ve kibarca bu teklifleri reddediyordu. Genel Merkez onun değerini iyi bildiği için yeniden görev verdi ve Bayrak yine siyaset sahasına döndü.

Tabi bu dönüş çok farklı oldu. Ahmet Bayrak kendini çok daha fazla geliştirmiş, siyasetin kurallarını fazlasıyla özümsemişti.

Zaten yaptığı ilk basın toplantısında bu deneyimi, bilgi birikimini ve siyaset çarkının nasıl döndüğünü kendisinde gördük. Örneğin Tüpraş konusu…

Haftalardır gündemi meşgul eden ve kullandığı suyun parası ödememekte ve içilebilir Sapanca suyunu sanayi tesisinde ısrarla kullanan Tüpraş konusunda önemli açıklamalar yaptı Ahmet Bayrak…

Başkan Bayrak, bugün de saat 10.00’da yine ses getirecek bir açıklama yapacağını açıkladı. Siyaset arenasında kendisine başarılar diliyorum…

Siz İşinizi yapın yeter…

Bildiğin konularda konuşmalı, bilmediğin de ise susmalı…İlkokuldan beri kulağımızda küpe olan bu sözü bazen unutuyor muyuz ne!  Zaten bilmediğimiz şeyin düşmanıyız şu fani hayatta…

Bir de işin farklı yanı var. Bazıları ise bilmediği halde ısrarla o konuda ayak diretir. Belki de her konuda ben biliyorum, mutlaka bir görüşüm vardır demek onu tatmin ediyordur.   Bazıları, manşetten duyurduğumuz haberleri yalanlamış ama sonra ses soluğu kesilmişti. Merak etmeyin, siyasetçi değil. Onlar kendisini gayet iyi biliyor. Buradan kendilerine sesleniyorum; uğraşmayın, kültürünüz yetmez. Hepimiz güzel güzel işimizi yapalım değil mi?