Şehre 1,4 milyarlık yatırım22 Şubat 2016, Pazartesi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş ile şehrin altyapı durumunu, hayata geçirilen ve planlanan yatırımları konuştuk. Rüstem Keleş SASKİ’nin su yönetim perspektifini bir bir anlattı. SASKİ’nin 2050’li yıllara ait yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi sahibi olduk. Sapanca Gölü ile ilgili yürütülen çalışmaları duyduk. İşte SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş ile gerçekleştirdiğimiz röportaj;

Şehrin nüfusu artıyor ve şehir yatay olarak büyüyor. SASKİ projeleri ile şehrin büyümesine hazır mı?

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi olarak şehrimizin gelişimiyle doğru orantılı çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda ilçe genelinde de gerekli planlamalar yapılıyor. İlçelerimizin, yerleşim bölgelerinin 2050’li yıllarda sahip olacağı nüfus öngörüsüyle yatırımlarımızı hayata geçiriyoruz.  Yaptığımız hesaplamalara göre Sakarya’nın 2050 yılında 2,5 milyondan fazla bir nüfusa sahip olacağı öngörüsü ortaya çıkıyor. Biz de bu öngörüyle hem şehrimizin bugününe hem de 2050’li yıllarına yatırım yapıyoruz. Şehrimizin altyapı geleceğini planlıyoruz.

Kanalizasyon konusunda hassas olduğunuzu takip ediyoruz. Karadeniz ve Sakarya Nehrine atık karışmaması için projeler yürütüyorsunuz sanırım.

Su yönetimi noktasından da şehir genelinde atıksu ile ilgili önemli çalışmaları hayata geçiriyoruz. Pamukova ve Geyve ilçelerimizde kanalizasyon hattı çalışmalarımız tamamlandı. Kocaali ilçemizde imalatımız sürüyor. İnşallah kısa süre içerisinde bu ilçemizdeki hattımız da tamamlanacak. Hat imalatlarının yanı sıra Karasu, Kocaali ile Pamukova ve Geyve ilçelerimize hizmet verecek 3 yeni atıksu arıtma tesisi daha inşa ediyoruz. Pamukova – Geyve Ortak Atıksu Arıtma Tesisi ile Karasu Atıksu Arıtma Tesisini bu yıl içerisinde devreye almayı planlıyoruz. Yatırımlarımızın tamamlanmasıyla Sakarya Nehri şehrimizin güneyinden daha temiz bir şekilde Karadeniz’e ulaşacak. Bu projeler aynı zamanda Karadeniz’in de temizliği açısından çok önemli yatırımlardır. Su yönetimi artık geçmiş yıllara göre daha fazla risk taşıyor. Yerleşimlerde kimyasal kullanım oranı arttı. Bu oranda dikkate alındığında atıksu yönetiminin de önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Biz de bu kapsamda büyük bir ciddiyetle yatırımlarımızı sürdürüyoruz.

Sapanca Gölü konusunda da hassas SASKİ. Gölün kirlenmemesi konusunda neler yapıyorsunuz?

Sapanca Gölümüz bizim gözbebeğimiz. Her an her saniye Sapanca Gölümüzü kontrol altında tutuyoruz. Bu kapsamda bizim üzerimize düşen görevlerin yanı sıra paydaş kurumlarla da işbirliği içerisinde çalışıyoruz. SASKİ olarak gölümüzü çevreleyen kollektör hattı inşa ettik. Gölün korunması amacıyla hayata geçirdiğimiz yatırımlar 100 Milyon TL’yi buluyor. Gölümüzden sürekli numuneler alıyoruz. Göl çevresinde de denetimlerimiz sürüyor. Gölün korunması noktasında hiçbir şekilde taviz vermiyoruz.

TÜPRAŞ şu an su çekmeye devam ediyor mu gölden?

Devam ediyor. DSİ’nin debimetresi ile bu çekim kontrol ediliyor. Bir miktar geri dönüşüm suyu kullanıyorlar. Süreç ile ilgili olarak da davamız devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İzmit Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 6. duruşması vardı. Hakim görevsizlik kararı verdi ve süreç Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşındı. Her zaman ifade ettiğimiz gibi biz tezlerimizin arkasındayız. Sapanca Gölü su bütçesinin insani tüketim öncelikli planlanması gerektiğini savunuyoruz.

Göl 2 yıldır bol yağış aldı. Kurtuldu diyebiliriz buna değil mi?

İfade ettiğiniz gibi havza son iki yılda güzel yağış aldı. Islak periyotlar yağış anlamında verimli geçti. Ama bu durum bizi rehavete sürüklememeli. Gölümüz üzerindeki su bütçesi yönetimini aynı titizlikle devam ettirmeliyiz. Biz her fırsatta Sapanca Gölümüzün su bütçesinin insani tüketim öncelikli planlanması gerektiğini ifade ediyoruz. İfade etmeye de devam edeceğiz. Sapanca Gölümüzü bugün olduğu gibi gelecek nesillere yine pırıl pırıl bir şekilde ulaştırmak istiyoruz. Bu kapsamda da çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.

Göle alternatif içme suyu kaynakları çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Sapanca Gölü’ne alternatif olacak şehrimizin güneyinde ve kuzeyinde iki içmesuyu barajı planladık. Bu kapsamda Pamukova Eskiyayla havasında Akçay Barajı yapım çalışmalarımız sürüyor. Bu projemiz şehrimize yaklaşık 40 milyon metreküplük ek kaynak oluşturacak. Yine şehrimizin kuzeyinde inşa edeceğimiz Çamdağı Barajı’nın da kesin proje çalışmaları sürüyor. Bu projemizde de yaklaşık 30 milyon metreküp su elde edeceğiz.

Akçay Barajı ne zaman devreye girecek?

Bölgede yaklaşık 100 milyonluk bir yatırım hayata geçiriyoruz. Hedefimiz bu dönem içerisinde bu projeyi tamamlamak. Akçay Deresini yönlendirmek için 290 metrelik tünel açtık. Baraj suyunu Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisleri’ne ulaştıracak 43 kilometrelik isale hattı projelendirdik. Hatlar üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Akçay Barajı tamamlandığında 65 metre gövde yüksekliğine sahip olacak ve şehrimizin 50 yıllık içmesuyu ihtiyacı baz alındığında önemli bir kaynak olmuş olacak.

Ballıkaya Barajı’nın Sakarya’ya katkısı ne düzeyde olacak ve ne zaman devreye girecek.

Orman ve Şu İşleri Bakanlığımız tarafından başlatılan Ballıkaya Barajı yapım çalışmaları sürüyor. Proje yıllık 190 milyon metreküp su verim kapasitesine sahip olacak. Önemli bir çalışma. Ekiplerimiz iletim güzergahları ile ilgili olarak bakanlık yetkilileriyle koordineli bir şekilde çalışıyor. Proje kapsamında arıtma tesisi de inşa edilecek. Bakanlığımızın açıklamalarına göre barajın 2016 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Biz de çalışmaları yakından takip ediyoruz.

ADASU HES regülatörü devrede ve enerji üretiyor. Bu projenin Sakarya’ya katkısı nedir?

ADASU HES regülatörü Türkiye’de yerel yönetim alanında önemli bir çalışma oldu. Bir çok belediyeye bu projemiz örnek oldu. ADASU HES ile enerji maliyetlerimiz düşürdük. Önemli bir enerji tüketicisiyiz. Düşen enerji maliyetimizi de yatırımlarımıza aktarmış olduk. 2013 Kasım ayından itibaren resmi üretime başlayan tesislerimizde bugüne kadar 72 milyon kilovat elektrik ürettik. Bu enerjinin değeri yaklaşık 13 Milyon TL’dir.

Son olarak yeni dönemde ne gibi projeleriniz olacak.

Su’ya hizmet tüm yaratılmışlara hizmettir anlayışını düstur edinmiş bir kurum olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda bu yıl ve önümüzdeki yıllar için şehrimizde yine önemli yatırımlar hayata geçirilecek. Serdivan, Erenler ve Arifiye ilçelerimizde içmesuyu şebeke çalışmalarımız olacak. 100 milyonu bulacak yatırımlarımızla 3 ilçemizdeki eskiyen tüm içmesuyu ağı yenilenecek. Eskiyen hatlar sebebiyle oluşan patlaklar son bulacak, kayıp kaçak oranı da önemli ölçüde azalacak. Ferizli, Söğütlü ve şehrimizin kuzeyinde önemli kanalizasyon yatırımları olacak. Yine Pamukova, Geyve ve Taraklı üst köyleri için önemli içmesuyu yatırımlarını hayata geçireceğiz. Şuanda şehir genelinde devam eden 300 milyonluk yatırımımız var.  İhale ve proje aşamasında olan yatırımlarımızla birlikte şehrimize 2023 yılına kadar 1 Milyar 400 Milyonluk yatırım yapmış olacağız. Bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu’na çok teşekkür ediyoruz. Başkanımızın sıklıkla ifade ettiği ‘SASKİ varsa sorun yoktur’ cümlesinin taşıdığı önemin farkındayız. Bizler de bize duyulan bu güveni boşa çıkarmamak için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.

Bu haber toplam 125650 defa okundu.