Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler6 Ocak 2020, Pazartesi

Hamile olduğunuz ilk günden  (9 ay=270 gün) bebeğinizin 2. yaş gününe kadar geçen ilk 1000 günündeki beslenmeniz bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Bebeğin gelişimi için annenin beslenmesi çok önemlidir. Hamilelik boyunca ve bebeğiniz dünyaya geldikten sonraki dönemde yeterli,çeşitli ve dengeli beslenme; sadece büyüme ve gelişme için değil aynı zamanda ileri yaşlarda obezite, diyabet gibi kronik hastalıkları önlemede oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Başka bir deyişle bebeklikten itibaren ekilen ilk tohumların yetişkinlikte sağlıklı bir meyve verebilmesi için ilk 1000 gün beslenmesi anne ve bebek için çok önemlidir. Hamilelikte doğru beslenmek hem anne için hem de bebek için çok önemlidir. Eğer düzensiz ve kötü bir beslenme sağlarsanız hamilelik döneminizde bebeğiniz yeterli kilo alamayabilir ve gelişimi bu durumdan etkilenebilir.

Süt ve süt ürünleri

Tek başına süt içmenin aslında hiçbir yararı yok. Aslında tek başına süt tüketmenin yetişkinler için hiçbir yararı yok. Ancak peynir, yoğurt ve kefir gibi ürünler kalsiyum, protein ve probiyotikler içerir. Bu ürünler hem senin vücudun hem de bebeğinin kilo alması ve sağlıklı gelişimi için faydalıdır.Her gün bir öğününün yanına 1 kase yoğurt koymak, ara öğün olarak kefir tüketmek, kahvaltılarda peynir tüketmek gebelikte bebeklerin kilo alması için uygun olacaktır.

Yumurta

Yumurtayı haftada ortalama 3 kez tükettiğinizde bebek yeterince faydalanır ve kilo alım hızı artar.

Meyveler

Özellikle mevsiminde olan meyveler tüketilirse, meyvelerde bulunan vitaminlerden doğru bir şekilde yararlanır. Ananası ilk 3 aydan sonra yemenizi tavsiye ederim çünkü ödem atan bir meyvedir. Meyvelerin içinde bol bol C vitamini, lifler ve antioksidanlar bulunur. Bunlar özellikle kış aylarında hastalanmanı engeller, sindirim sistemini düzenler ve kilo alımını da dengeler. Meyve yediğinde dolayısıyla bu faydalı besin ögelerinden bebeğinizde de yararlanır.

Avokado

 Avokado, gebelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler içinde yer alıyor. Ayrıca bebeğinizin cilt ve göz sağlığı ile beyin gelişimi için bu gıdayı tüketmenizi önerebilirim.

Güzel bir tarif bırakıyorum…

Avokadolu diyet puding:

  • 1 avokado
  • 1 çorba kaşığı kakao
  • 4-5 adet hurma
  • 1 çay bardağı kaynar su
  • Hindistan cevizi

1 çay bardağı kaynar suda bekleyen hurmaların kabukları soyulur, avokado ile birlikte blender’dan geçirilir. Daha sonra üzerine kakao eklenir ve karıştırılır. Hindistan cevizi ile süslenerek servis edilir.