PLANLI GEBELİK8 Şubat 2020, Cumartesi

Planlı gebelikte alınması gereken bazı vitaminler vardır. Bunlardan en önemlileri ‘Folik asit’, ‘Omega3’, 'Probiyotik’, ‘D Vitamini’dir.
Folik asit; Daha önceden folik asit eksikliğinin saptanmış veya nöral tüp defekt anomalili bebek doğurmuş kadınların, gebe kalmayı düşündükleri tarihin en az 3 ay öncesinden itibaren folik asit alımına başlamaları gerekmektedir.

Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır, ancak uzun süreli pişirmeler ve uzun süre bekleyen gıdalardaki miktarını azaltır. Günlük gereksinmenin karşılanması kapsamında, folik asitin en yoğun bulunduğu besinler karaciğer ve diğer organ etleri, kuru baklagiller, fındık ve ceviz gibi sert kabuklu meyveler, ıspanak ve brüksel lahanası gibi yeşil sebzeler ile başta narenciye grubu olmak üzere meyveler ve saflaştırılmamış (özü ve kepeği ayrılmamış) tahıl ürünleri ve patatestir. Turunçgiller de folik asit bakımından zengin meyvelerdir. Portakal, greyfurt, limon gibi meyveler günlük olarak tüketilerek folik asit ihtiyacı karşılanabilir. Folik asit eksikliği genel olarak sindirim sistemi bozukluğu olan kişilerde ve hamilelik dönemlerinde görülür. Doğal gıdalar gebenin folik asit açığını tam olarak kapatamayacağından ötürü gebeliğin ilk haftalarından itibaren hap olarak dışarıdan alınması uygun olacaktır.

Omega 3; Gebe ve emziren kadınlar günlük ortalama en az 200 miligram DHA almayı hedeflemelidir. Gebelikte günlük 200 miligram DHA içeren Omega 3 tableti alınmalı ya da haftada 2-3 gün balık tüketimi önerilmektedir.Omega 3, vücuttaki şekerleri yağa dönüştüren yağ asit sentez enzimini inhibe ettiğinden yağ depolanması ve kilo alım riskini azaltır. Omega 3, 10-12 kalori ye sahip fakat kilo aldırıcı etkiye sahip değildir. Halk arasında maalesef omega-3 kilo aldırır diye bir izlenim oluşmuştur  ve bu doğru değildir.  Omega 3 kullanımında civa, kurşun gibi ağır metallerden arınma teknolojisinin kullanılmış olması önemlidir. Çünkü, ağır metaller fetal beyin dokusu gelişiminde negatif etkiye sahiptir. Omega 3 içeren haplarla bildirilmiş zehirlenme görülmemiştir. Yüzde 4 oranında mide bağırsak sistemlerinde yan etkiler, tat almada bozulma ve koku yapabilir.

Probiyotik;  Probiyotik besinlerden fayda gören bireylerin, fayda görmeyenlere oranla, prebiyotik besin tüketim sıklığının anlamlı şekilde daha yüksek olduğu SPSS 20.0 veri analiz programıyla saptanmıştır. Sağlığın korunması ve geliştirilmesinde önemli rolü olan probiyotik besinlerin tanınması ve yeterli düzeyde tüketiminin sağlanması toplum sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Probiyotiklerin sağlık üzerine olumlu etkilerini gösteren çalışmaların her geçen gün artmasına paralel olarak; probiyotik tüketimi ve bilgi düzeyinde de artış olduğu görülmüştür.

Hamilelikte D vitaminin yeterli alınması çok önemlidir!

  • D vitaminin yoğun olarak bulunduğu gıdalar; balık, istiridye, yumurta, süt ve süt ürünleri, mantar ve patatestir.
  • Hamilelik sürecinde D vitaminin yeterli alınması çok önemlidir. Anne adaylarının her gün açık ve güneşli bir havada en az 15-20 dakika yürüyüş yapmaları gerekir. Özellikle bunu öğle saatlerinde yaparlarsa D vitamini aktivasyonu daha fazla olur.
  • Haftada en az 2 kez balık tüketilmelidir. Günlük Omega 3 alınması da önemli bir fayda sağlayabilir. Balık olarak en çok somon ve ringa balığında D vitamini bulunur.
  • Süt ve süt ürünleri ile yumurtanın düzenli tüketilmesi gerekir.

Hamilelik süresince D vitamini takviyesine en geç  12. haftadan itibaren başlanmalı ve gerekirse tüm hamilelik boyunca devam edilmelidir. Düzenli D vitamini kullanımı kalsiyum yüksekliğine neden olabileceği için iştahsızlık, bulantı, çok idrara çıkma ve çok su içme gibi belirtiler görülebilir. Ancak bilinmelidir ki ilaç desteği her zaman en son seçenektir. Türkiye gibi bol güneş alan bir ülkede mutlaka öncelikle güneşli, açık havada yürüyüşler yapılmalı, balık başta olmak üzere deniz ürünlerinin bolca tüketilmesi önerilmeli, süt ve süt ürünleri ile yumurta kesinlikle tüketilmelidir. Fakat unutulmamalıdır ki ülkemizde her 10 kişiden 9'unda D vitamini eksikliği vardır.

                                                                                                                                           DYT.Betül ENGİNLER