Millet aya22 Şubat 2017, Çarşamba

Başarılı işlere imza atan TÜLOMSAŞ, tamamen Milli ve Yerli olan 850 beygir gücünde yeni dizel motor üretti. Üretilen yeni dizel motoru basına tanıtan Bakan Arslan, "YHT setleri burada üretilecek" dedi.

TAMAMEM MİLLİ

Eskişehir'de bulunan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. (TÜLOMSAŞ) yeni dizel motor üretti. Tamamı milli ve yerli olan 850 beygir gücündeki dizel motoru tanıtan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Tamamen milli ve yerli olan dizel motoru TÜLOMSAŞ üretti. 6 silindirli bu dizel motor tüm testleri başarıyla geçti ve teslim aşamasına geldi. Motorun ticarileşmesi elbette üretilmesi kadar önemlidir" dedi.

SERİ ÜRETİM

Yeni dizel motorun prototipini tanıtan Bakan Ahmet Arslan, "Ticarileştireceğiz ki sürdürülebilir hale gelsin. Buradan kaynaklı artık sektörün de kullanımına verebilelim. TÜLOMSAŞ bunu artık seri olarak üretebilir hale geldi. Sipariş sağladığımızda da haftada 1 tane, biraz daha sipariş yoğunluğu arttığında 3 günde 1 motor üretebilecek bir kapasiteye geldik" diye konuştu. Tören sonunda bakan emeği geçenleri tek tek kutladı.

-------------

BİZ YAYA

Eskişehir'deki TÜLOMSAŞ yeni dizel motor üretirken, bir de Sakarya'daki TÜVASAŞ'a bakın. Milli treni üretmesi beklenen fabrikaya daha asaleten genel müdür bile atayamadılar.

HEP AYNI MASAL

Sakarya'da ekonominin kalbi olan kısa adı TÜVASAŞ olan Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.'yi yıllardır ziyaret eden bakan ve genel müdürler "Milli Tren Sakarya'da üretilecek ve 2018 yılının sonlarına doru Milli Tren raylarda olacak" vaatlerinde bulunuyor. En son 30 Eylül 2016 tarihinde fabrikayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ziyaret etti.

KARINCA KARARINCA

2018 yılının sonrasında doğru Milli Tren'in raylarda olacağına vurgu yapan Bakan Müezzinoğlu ziyaretinde, "İnşallah önümüzdeki süreç bu anlamda daha güçlü olacaktır. Biz de karınca kararınca katkı sağlayacağız" dedi ve gitti. Bakanın gidişinden bu yana aylar geçti. Bırakın Milli Tren'e karınca kararınca yardım etmeyi, daha fabrikaya asaleten bir genel müdür bile atanamadı.

Bu haber toplam 125899 defa okundu.