Cuma’dan Pazar’a kaç gün var arada! yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Cuma’dan Pazar’a kaç gün var arada!24 Ağustos 2020, Pazartesi

Sakaryaspor kongresini geçtiğimiz hafta sonu tamamladık. Kulübümüzün meşru seçilmiş bir yönetim kurulu var. Yeni sezon yeni umutlar!

Sakaryaspor sevenlerinin bu noktadan sonra komplo teorilerini bırakarak, kişisinden kurumuna herkesin meşru yönetim kuruluna destek olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sonunda kazanan da kaybeden de kişiler değil Sakaryaspor olacaktır.

 

Çok sevmek yanlış değil de

Israr etmek yanlış!

Ne yazık ki bu konuda engel olamıyoruz kendimize.

Hayat durmaksızın devam ederken biz aynı hikayeye takılıp kalıyoruz.

Yazık oluyor bize.

 

2008 öncesinde söz hakkı yok. Günahı da sevabı da BELPAŞ’da. Sonrasında ise B. Belediyesi’nin Sakaryaspor ile alakalı yaşadığı boheme, gelgitlere kimsenin anlam verebildiğini düşünmüyorum.

 

2008’de kulübü derneğe 3,5 milyon dolar borç ile devredip küme düşmesini izleyen,

2011’de 1’nci Lige çıkmış takıma sırt çeviren,

2014’de kulübü amatörden çeviren de o.

2016’da sınırsız destek veren de…

2019’da delegenin tercihine rağmen başkanı belirleyende o!

2020’de ‘Sakaryaspor Sakaryalılarındır’ diktası ile 2008’de “halkın olacak” söylemine zıt Belediyelerin katılımı ile oluşturulan yönetim kuruluna ön ayak olan o…

 

Müdahil olsa dert, olmasa dert!

Yardım etse dert, etmese dert!

Ya sınırlarımızı belirleyemiyoruz ya da ihtiras ve hırslarımızın önüne geçemiyoruz.

 

Kongre öncesi tüzüğün incelenmesi, finansal planlamanın doğru yapılması gerekiyor ki finansal ve kurumsal reaksiyonlar doğru verilebilsin.

Kısa zamanda oluşturulan yönetim kurulumuzun bu hazırlığının olduğunu düşünmek eylem planlarını bu doğrultuda yaptığına inanmak istiyorum.

Çünkü;

Günümüz futbol endüstrisi içinde devamlılık ve finansal istikrar sportif başarının önündedir. Ülkemizin içinden geçtiği sosyo-ekonomik durumda ortalama 200 milyon bütçeli şehir 30 milyon bütçeli ilçe belediyelerinin şehrin sanayicisinin bu yükün altında. Yalnız bırakılması haksızlık ve adaletsizliktir.

İyi niyet ile acil eylem planına dahil olarak sezonu kurtarabilirler ancak uzun vadede endüstriyel futbol içerisinde konumlanacak. Devamlılık arz etmesi yönetim kurullarının sorunluluğudur.

Ve bunu bizler 2008’den bugüne başarmadık dejavu yaşayarak yönetsel olarak 2002’ye geri döndük. Umuyor ve diliyorum ki bu devamlılık, entegrasyon ve başarı bugünkü yönetim kuruluna nasip olsun.

 

Etnik kimliği siyasi görüşü ne olur ise olsun,

Sakaryaspor şehrin ayrıştırıcı değil birleştirici gücüdür!

Erkal abinin belediye başkanlığı döneminde söylediği gibi “Kim ki Sakaryaspor’a 1 saniyesini 1 kuruşunu veriyorsa ona teşekkür etmek hepimizin borcudur.”

Sevgili dostlar bu vesile ile bir kaç cümlede kendi adıma kongre sürecine değinerek yanlış anlamaları açıklamak istiyorum.

Ben sadece Sakaryasporluyum.

Esası da, yanı da, önü de, arkası da Sakaryaspor…

Sakaryaspor Kulübünde As Başkanlık, Futbol Şube, Altyapı Amatör branşlar, Divan Kurulu üyeliği, Kayyum yöneticiliği yaptım. Kulübün zararına hiç bir eylemin içinde olmadım olmam da!

Bir bürokrat 32 yıllık devlet memuru muhakkik olarak şunu ifade etmek isterim; kurumlar kanun tüzük yönetmelik tamim ve temayüller ile yönetilir.

Bu çerçevede;

Sakaryaspor Kulübü Derneği Sakaryaspor A.Ş.’nin sahibidir (derneğin iktisadi teşebbüsü durumundadır). Sakaryaspor A.Ş hisseleri Genel Kurul izni olmaksızın devri satışı mevzuat ve hukuki olarak mümkün değildir.

Genel kurul sadece Sakaryaspor Derneği Yönetim Kurulu’nu seçer seçilen yönetim kurulu Sakaryaspor A.Ş.’ye bir Başkan ile üç imza yetkilisi atar.

Kongrelerde seçilen yönetim kurullarının A.Ş.’nin devri satışı üzerinde hiçbir tasarrufu yoktur.

Kulübün en yüksek organı Sakaryaspor Derneği Genel Kurul delegeleridir.

Buna ilave olarak 15 yönetici ile yönetime talip olan bir oluşum sizden 10 yönetici talep ediyor ise zaten kontrol sizdedir.

Çünkü; Tüzüğümüze göre 16 asil ve 9 yedek üyeden oluşan yönetim kurulu, kulüp menfaatleri dışına çıkıldığını gördüğü takdirde 9 üye istifa eder ise salt çoğunluğu düşer ve otomatik olarak olağanüstü genel kurula gidilir. Özetle otokontrolü sağladığınız hiçbir mekanizma komplo teorilerine mahal vermez.

Her zaman Sakaryasporluluğunu takdir ile izlediğim, en ufak şüphe duymadığım Kulüp Başkanı Cumhur Genç, hem Sakaryalı hem de hepimiz kadar Sakaryasporludur. Niyet ve söylemimize check-balans yapmak istiyorsak, Cuma’dan Pazar’a ihtiras ve hırs ile hareket etmek yerine yönetsel olarak başarılı olmuş Cumhur Genç in devamlılığı ile niyetimizin sağlamasını yapabilirdik.

Tekrar seçilen yönetim kuruluna başarılar diliyor, sezon sonunun tüm Sakaryalılara ve Sakaryasporlulara beklediği şampiyonluğu getirmesini temenni ediyorum.