Parayı doğru nasıl harcarız? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Parayı doğru nasıl harcarız?28 Kasım 2020, Cumartesi

Dün bir yazı dikkatimi çekti. Okuduğum yazıda dijital çağda çocuklara doğru para kullanma alışkanlıkları kazandırmanın yönteminden söz ediyordu. Bende kısaca bu konuya değinmek istedim.

 21. yüzyılda malum çocuklarımız ve gençlerimiz alışkın olduğumuz durumdan biraz daha zeki ve hareketliler. Biz de aileler olarak çocuklarımıza ‘doğru alışkanlık nedir?’ öğretmemiz gerekiyor. Tabi şimdiki çocuklar deyim yerindeyse ‘büyümüş de küçülmüş’ bir haldeler.

Neyse konumuza dönelim.

Malumunuz bir çok konunun ve para kullanımının hızla dijitalleştiği çağımızda bütçe yönetimi ve para kullanma becerileri önemini daha da arttırdı. O yüzden doğru para kullanımı ve  mantıklı harcama alışkanlıklarının temeli çocukluk dönemlerine dayanmaktadır. Çünkü hızla gelişen dünya ve bir tıkla elimize ulaşacak bir dijital ortama sahibiz.

Bir çok aileye kulak verecek olursak… Çocuklar küçük yaşta telefonla ve internetle tanışıyorlar. Hatta aileler bu yüzden telefonlarını biraz kurcalayınca bir bakıyorlar ki çocuklar oyun sitlerine, alışveriş sitelerine girmişler ve para harcamışlar. Yani aslında çocuk internetle tanıştığı anda istemsizce para  harcamayı öğreniyor.

Bu yüzden günlük hayatımızda bir çok davranışımızın ve alışkanlığımızın altında yatan süreç çocukluğumuza dayanır. Bebeklik, erken çocukluk, ergenlik ve genç yetişkinlik dönemlerinde belli duyguları yoğun olarak yaşarız ve hayatın kalan kısmı bu duygularla baş edebilmek ve çoğunlukla olumsuz duyguları telafi etmeye çalışmakla geçer.

Günümüzde tüketimin ve para harcanmasının artırılmasını isteyen sistem harcamaları dijitalleştirerek, paraya dokunmadan ve acı yerine haz hissini koyarak çalışır.  Böylece para harcama davranışları artar ve insanlar daha fazla para harcadığı için çıkmaza girer. Çocuklar büyüdüğünde şüphesiz daha da dijitalleşmiş bir dünyanın yetişkinleri olacaklar. Para harcamaya daha fazla yönlendirilmeye açık olacaklar. 

O yüzden çocuklarımızı bilinçli birer tüketici olarak yetiştirmek bizim en büyük görevlerimizden biridir. Bunu başarabilmek için ilk olarak çocuğunuza her zaman doğruları söyleyin. Böylelikle çocukların gerçeklik algısının oluşmasına destek vermiş oluruz. Çünkü şimdiki yetişkinler de birer çocuktu ve çocuklar en derinden yaşananları hissederler. Aileler çocuklarının ileride parayı kötüye kullanan veya para ihtiyacı duyarak sürekli başkalarından yardım isteyen kişilerden olmaması için, onlara dürüst yollardan ve cesur şekilde para kazanılabileceğini anlatmalı. En önemlisi örnek olarak göstermelidir. Parayla ilgili alma verme dengeniz sevgiyi gösterme şeklinizle de ilgilidir. Çocuklara sevgi koşulsuz, ödül-cezaya dayalı olmadan, çıkarsız ve dengeli bir şekilde verilmelidir.

Daha sonra güven geliyor.  Güven olmayan bir ortamda sağlıklı şekilde iş yapılamaz ve para kazanılamaz. Bu yolla çocuğunuzun özgüvenini geliştirin. Başarı ve başarısızlığı kavrayabilmesi için yardımcı olun. Böylece çocuk hayata tutunduğu her an para kazanabileceğini bilir.

Dijital çağda tüm para artık dokunacağımız değil göreceğimiz bir hal alacak. Bu süreç doğru sevgi davranışları geliştiren bireyler için kontrol edilebilir veya normalleşirken, bu süreci yönetemeyenler hiç farkında olmadan bireysel borçlanmalara doğru gidecekler. Yeni nesil bizden daha az dokunsal olduğu için gördükleri duruma daha kolay ayak uyduracaklar. Buradaki asıl tehlike sadece görme durumunun sınırlı bir davranış olması. Çünkü bu gibi durumlarda algı daha kolay yönetilir ve içinde bulunduğumuz durum için farkında olmadan tehlikelidir.

Dijitalleşen yeni dünya normunda paraya daha az dokunarak, daha fazla görsel imgelerin kullanıldığı, yönlendirilmeye ve kullanılmaya daha açık bir düzenin yerleşmekte olduğudur. Bunlara karşı çocuklarımıza doğru alışkanlığı kazandırmalıyız.