Yabancı yatırımcı girişi .. yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Yabancı yatırımcı girişi ..11 Ocak 2021, Pazartesi

Borsa İstanbul ve dövize baktığımız zaman yabancı yatırımcı’ nın etkisini net bir şekilde görebiliyoruz.

Bu hafta açıklanan 2020 dış ticaret bilançosu , altın dahil yıllık ithalat 219.4 milyar dolar, ihracat ise 169.5 milyar dolar olarak açıklandı. Yani bilinenin aksine biz dövizi üretim ile düşürmüyoruz. Türkiye, petrol-doğalgaz gibi enerji zengini bir ülke değil maalesef veya enerjiden para kazanan bir ülke değil. Üretime baktığımız zaman üretiyoruz belki fakat dış ticaret açığı veriyoruz, bu da ülkeden yabancı para çıkışına sebep oluyor.

Dolayısıyla yabancı yatırımcıyı Türk piyasalarına çekmemiz önemli. Şuan yabancı yatırımcı piyasamızda alış yönünde, en fazla alımı 2020 Kasım ayında yaptı, net 1 milyar dolar.

Kurda ki düşüşün birçok sebebi var. Fed ‘in fonladığı dolar, TCMB faiz kararları, aşı haberleri, yabancı yatırımcı girişi vs. Peki düşüş devam edecek mi ?

Geçelim haftalık tahminlerimize..

Bıst100: Borsa da on yılda bir görülen güzel bir yükseliş trendi içerisindeyiz. Daha gidecek yolu olsa da kısa vade de bir şişkinlik mevcut. Bu hafta düzeltme gelmesi muhtemel, aşağıda 1526, 1508, 1484, 1445. Yukarıda ise tarihi zirveleri yaşadığımız için direnç vermeyi doğru bulmuyorum fakat 1521 üzerinde yükseliş devam edecektir.

Dolar: Dolar tarafında kritik noktadayız. Geçtiğimiz hafta yazdığımız 7,36 7,30 seviyesin de tutunduk. Piyasalar düşüş için haber bekliyor. 7.30 çok kuvvetli bir destek konumunda, şayet kırılırsa alt seviyeler yavaş yavaş gelir. Kırılım olmaz ise  7,52 leri takip edeceğiz 7,52 geçilmeden yükseliş trendi başlayamaz.

Gram Altın: Altın da dolar ile benzer konumda. Cuma gecesi yaklaşık 25 puanlık sert bir düşüş yaşadık. Altın da ise kritik nokta 430 , hacimli bir şekilde aşağıya inersek 395-410 bandına gelebilir, geçemezse 450, 460 takip edilmeli.

Herkese bol bereketli mutlu bir hafta diliyorum..

Yasal Uyarı: SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.