Toplumların teknolojiye ve icatlara uyumu yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Toplumların teknolojiye ve icatlara uyumu 30 Nisan 2021, Cuma

Teknoloji…Uzun soluklu bir kavram. Bazen hayatı kolaylaştırırken, bazen de hayatı zorlaştırabiliyor. Tabi bu etki, kolaylaştırmanın yanında daha ufak kalıyor. İnsanlık tarihi boyunca yapılan her icat, iyileştirme, yeni fikirler ve çözümler teknolojiye giden adım olarak görüldü.

Bir noktadan çıkan teknolojiler tüm dünyaya yayılırken, güçlü ve zengin olan ülkeler bu teknolojilere daha erken ve avantajlı olarak kullanırken, mali yönden zayıf ülkeler de bu teknolojileri yıllar sonra kullanabiliyor. Bu süreç halen de böyle işliyor. Bunu biraz örneklendirelim; Amerikan televizyonunun kuruluşu 30 Nisan 1939, Almanya ise Mart 1935'te 180 satırlık düşük çözünürlüklü bir sistemle düzenli yayını başlattı. Yayın haftada üç gün yapılıyordu. İngiltere’nin ilk özel televizyonu ITV, 22 Eylül 1955 yılında yayın hayatına başlamıştır

Gelelim Türkiye’ye.. Türkiye'de televizyon yayınları ilk kez İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından 9 Temmuz 1952 günü başlatıldı. Tarihler arasındaki farkı gördünüz değil mi? Afrika ülkelerinde bu rakam daha da yukarı çıkıyor…

Tabi bu teknoloji yoğun icatlarda aradaki makas açılıyor. Daha ufak çaptaki bir icat yada ufak bir değişim aynı anda tüm dünyada olabiliyor ve yayılabiliyor. Bir teknolojik değişimin yada icadın o toplumda özümsenmesi, benimsenmesi de oldukça önemli. Burada da bir istatistik ortaya çıkıyor.

Kültür seviyesi daha yüksek ve gelişmiş bir ülkede yeni bir icat daha çabuk özümsenirken, kültür seviyesi düşük ülkelerde ise daha geç benimseniyor. Tabi bunun mali konularla da etkileri gözden kaçmıyor.

Bazı yenilikler ise hem maliyetli hem de ulaşılması zor. Örneğin otomobiller gibi. Bu teknolojiyi herkesi kullanmak isterken, maliyet ve diğer etkiler yüzünden birçok topluma uzak bir ihtiyaç.

Görüldüğü gibi teknolojik gelişimler bazı ülkelere daha fazla duyarlı olurken (Mali etkileri de katıyoruz) bazı ülkelere daha uzak bir olgu.