Tam kapanma oldu tam açılma1 Mayıs 2021, Cumartesi

Koronavirüs yine yapacağını yaptı bu kez de insanlarımızı 17 gün boyunca kısıtlamalar ile, kapanmalar ile baş başa bıraktı. Başımızdan defolup gidemedi ve bizleri kaderleri ile baş başa bıraktı. Baş başa diyorum çünkü Devletimizin aldığı kararlar ne olursa olsun bizim umursamaz ve kanun kitap tanımaz insanlarımız yine saçma sapan şeyler yapıyor.

Tam kapanma dediler, Perşembe günü başlayacak dediler, kapanmanın yapılacağı ilan edildiği tarihten itibaren uygulamaya kadar binlerce kişi tatil yörelerine akın akın gittiler.  Akdeniz ve Ege ile diğer tatil yörelerinde ne boş otel kaldı nede özel kiralanan yerler. Eğer bu tam kapanma ise ben de kavak ağacıyım değerli okuyucularım.

Gördüklerimiz ve duyduklarımıza bakarsak bu kapatma 17 günlük tam açılma oldu. Değerli tıp uzmanı Profesörlerimiz her an TV ler de tam kapanmanın insanların bulundukları yerde kalmaları ile olur deseler de, başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere devletimizin uygulayıcı diğer kurumları ve yolları büyük göç’e çeviren insanlarımız bence bu Koronavirüsü yayan ve bulaştıranın ta kendileridir.

Yine takip ettiğimiz kadarı ile ve gördüğümüz manzara karşısında şaşkına döndük, kara yolları tüm şeritleri ile dolu ve o akıllı (!) insanlar keyifleri yerinde ve bu satırların yazıldığı anlarda ise denizin ortasında, plajlarda keyif çatıyorlar. Hepsi üst üste yan yana ve Koronanın pençesinde. Benim en büyük korkum bu kaçanlar ve zevk sefa yapanların geri dönüşlerinde bizlere ne kadar bulaş getirecekleri, endişemde haklıyım sanırım.

Tam kapanmanın kahramanları evlerinde kalan insanlarımız eğer yakınındaki fırın veya alışveriş yerlerine değil de birkaç sokak öteye giderlerse yandılar. Tam kapanma önlemi alan güvenlik güçleri kendilerini anında yakalayacak ve gerekli işlemi yapacak. Öte ki tarafta binlerce kişi özellikle İstanbul dan binlerce kilometre öteye gidecek onlara serbest. Hadi canım sende diyorum.

Ben buradan önemli bir uyarı yapmak istiyorum, sayıları ne kadar olursa olsun tam kapanmayı tam açılma haline getiren bu kişiler dönüşlerinde her hangi bir teste tabi tutulmadan 10 gün karantinaya alınmalıdır. O zaman görsünler tam kapanma nasıl olur. Ama bunu kim nasıl yapar işte orası soru işareti. Yapmayın etmeyin hem kendinize, bizlere ve bu güzel ülkeye yazık etmeyin diyeceğim ancak yazık ettiler bile hem de çok yazık ettiler. Onları Allaha havale ediyorum.

Büyükşehir Belediye başkanımız (Gündüz gece Ekrem Yüce) Yüce başkan önceki gün kurmaylarını bir araya toplayarak 17 günlük tam kapanma sürecinde vatandaşımıza nasıl hizmetler verileceğini açıkladı ve Büyükşehir üst düzey yöneticilerine gerekli talimatları verdi. Bu şehirde yaşayan bir kardeşiniz olarak başkanımıza çok teşekkür ederim. Bu süre içinde bir derdi veya isteği olup ta yapamayan vatandaşlarımız lütfen çekinmeden hemen Büyükşehir Belediyesinin ilgili yerlerini arasın, ekipler 24 saat esası ile hazır bekliyor.                       (g.ayhan7171@gmail.com) 01.05.2021