Bir Yanımız Pandemi, Bir Yanımız Filistin!!!12 Mayıs 2021, Çarşamba

Pandemi süreci başından beri hepimiz için maddi ve manevi oldukça zorlu bir süreç oldu. Bazılarımız işlerimizden, sosyal hayatlarımızdan ve hatta yakınlarımızdan feragat etmek zorunda kaldık.  Fakat bazılarımız ise bu zorunluluk bilincinden uzak kendimizin ve çevremizin sağlığını tehdit etmek hiç geri durmadık.

Şu bir gerçek ki, artık bu süreç hepimizi fazlasıyla yordu. Ekonomik olarak zaten kötüydük, daha da kötüleştik. Sürekli övündüğümüz sağlık endüstrimizin bu süreçte, pekte başarılı olduğunu düşünemeyiz. Ve asla inkar edemeyiz, bizler sorumluluk yönünden zaten sınıfta kaldık. Öyle ya da böyle bu güne geldik ve şimdiyse önümüzde bir normalleşme süreci var. Hal böyle olunca, bugünlerde hepimizin aklında tek bir soru oluştu. Peki şimdi ne olacak?

Bizler öncelikle bu sürecin uzamasında kendi davranışlarımızın da büyük önem arz ettiğini artık anlamalıyız.  Bu sürecin yarattığı yorgunluğu, ancak normalleşme sürecinde gerçekten daha kontrollü ve bilinçli hareket ederek en aza indirgememiz mümkün. Şu bir gerçek ki, bu süreç bizlere ortak sorumluluğun önemini, gerek toplumsal ve gerekse devlet alanında açık bir şekilde göstermiş oldu. Ne devlet tabanında çözüm, yalnızca yasaklar almakla sınırlı tutularak çözüle bilir. Ne de toplumsal alanda, “herkes kendinden sorumludur” bakış açısı ile bir toparlanma görülebilir.  Böylesi yayılım hızı güçlü olan bir salgın da sağlık ve sosyal ayağı güçlü olan bir devletin, bilinçli toplumu olmamız gerektiğini çok bariz olarak gördük. Sürecin en başından beri esnaflar, sağlık çalışanları, çiftçiler ve tabii sürecin getirdiği sorumluluklara uyanlarımız olarak, birçoğumuz bedel ödüyoruz. Önümüzde ki bugünlerde de gerçekten öğrendiklerimizi destekleyen eylemler sergilememiz bizlerin çıkarına olacaktır. Tüm bu bilinçten uzak yine kendimizi kaybetmişçesine davranırsak, televizyondan takip ettiğimiz o vaka sayılarına bizlerin eklenmemesi mümkün değil. Artık daha olgun davranan bir Sakarya olmalıyız…

⃰⃰⃰         ⃰⃰        ⃰⃰

Pandemi süreci tüm dünyanın başına musallat olmuşken, ne yazık ki insanoğlu da bir birine zulüm göstermekten yine de geri kalmıyor. Yok dinleri farklı, yok renkleri farklı, yok coğrafyalarımız ayrı diyerek kendimizi vicdansızlaştırdık. Üstelik bu vicdansızlık, kendini sosyal tüm haklarda gelişmiş gören batıdan geliyor. Ama daha insanın yaşama hakkını ellinden aldığı ise görülmüyor. Tüm dünya sussa dahi bizler susmayalım. Hiçbir vahşete sesiz kalmayalım. Bu dünyada rengi, dini, ırkı veya dili ne olursa olsun herhangi bir insanın yaşam hakkını elinde alanlara sessiz kalmak, bu zulme en büyük desteği vermek demektir. Bu dünyada her ayrımcı davranış, bizlerin yaşama hakkını elinden alıyor. Ne olursa olsun Filistin de yaşananlara sesiz kalmak, o katillere güç vermektir.