"Kur'an okumak her Müslümanın görevi"22 Ağustos 2013, Perşembe

Camilerin bulunduğu konum ve aile fertlerinin Kur’an Kurslarına olan ilgisi yaz Kur’an Kurslarına olan ilgiyi etkileyen en önemli faktör olarak dikkat çekti.

“Ne için geldiğini bilmek”

Yaz Kur’an Kursuna gelenlerin çoğunun Kur’an-ı Kerim’e geçtiğini fakat önemli olanın Kur’an-ı Kerim’i unutmamak için devamlı okunması gerektiğini vurgulayan Sakarya Yeni Cami imamı Mehmet Ocak, “Çocuk sadece burada öğretilenlerle kalmamalı anne ve Babanın da evde takip etmesi önemli. Bakıldığında yaz Kur’an Kurslarında başarı var. Hemen hemen katılan bütün çocuklar Kur’an’a geçti. Eğer veliler çocuklarına biraz daha eğilimli olsa daha güzel olacak. Çocuğun ne için Kur’an Kursuna geldiğini bilmesi lazım” şeklinde konuştu.

“Camii etrafı müsait değil”

Yaz Kur’an Kurslarına katılımın camilerin bulunduğu yer ile de bağlantılı olduğunu ve ailelerin çocuklarını çalıştırma noktasında destek olmadığını söyleyen Ocak, “Bizim Caminin etrafı müsait değil. Merkez cami olduğu için bazı sıkıntılarımız var. Çocukların buraya gelmesi işlek caddeler yüzünden büyük bir sıkıntı. Veliler daha çok trafiğin olmadığı camileri tercih ediyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığının ‘Gel Bu Yaz Kur’an-ı Kalbine Yaz’ sloganı hakikaten güzel. Kur’an-ı Kerim, çocuğun doğumundan ölümüne hatta ölüm ötesine kadar hitap eden bir kitap.

Bugün tamamlanacak

 Mesela buraya gelen öğrencilerin çoğunun annesi ve babası Kur’an bilmiyor. Zaten en büyük sıkıntı buradan başlıyor. Bazen çocuğa derste soruyorum dersini yaptın mı? Diyorum ‘Annem babam bilmiyor’ diyor. Onun için Diyanet İşleri Başkanlığı yaşlı genç demeden yaş sınırı gözetmeksizin herkese Kur’an Kurslarının kapısını açıyor. Bu kitabı okumak algılamak her Müslümanım diyenin görevidir’’ dedi. Bu arada 3 dönem halinde yapılan Yaz Kur’an Kursları 23 Ağustos Cuma Günü (yarın) tamamlanacak.

Bu haber toplam 131894 defa okundu.